DUYURULAR- HABERLER

B├ľL├ťM ─░LE ─░LG─░L─░ B─░LG─░LER

Mimari Restorasyon, tarihsel ve kültürel anlamda de─čer ta┼č─▒yan ve kültür varl─▒─č─▒ olarak de─čerlendirilen mimari eserlerin bilimsel ve do─čru yöntemlerle korunmas─▒n─▒ ve onar─▒lmas─▒n─▒ sa─člayarak gelece─če aktar─▒lmas─▒n─▒ amaçlayan bir meslek dal─▒d─▒r.

Mimari Restorasyon Program─▒’ndan mezun olmalar─▒yla birlikte kültür varl─▒─č─▒ aç─▒s─▒ndan dünyan─▒n en bereketli topraklar─▒na sahip olan ülkemizde bu alanda yap─▒lacak çal─▒┼čmalarda etkin görevler alacak restoratörler, arkeolog, sanat tarihçi, mimar ve in┼čaat mühendisleri vb. meslek mensuplar─▒yla birlikte çal─▒┼čacaklard─▒r. Restorasyon projelerinde bölüm mezunlar─▒ndan;

·         An─▒tlar ve an─▒tsal yap─▒lar─▒n envanter çal─▒┼čmalar─▒n─▒ yapabilmesi,

·         Sanat tarihi ara┼čt─▒rmalar─▒n─▒ gerçekle┼čtirebilmesi,

·         Rölöve çal─▒┼čmalar─▒n─▒ gerçekle┼čtirebilmesi

·         Restitüsyon önerisini sunabilmesi,

·         Restorasyon ve rekonstrüksiyon projelerini haz─▒rlayabilmesi,

·         ┼×antiyede sorumlu mimar ile ustalar aras─▒ndaki ileti┼čimi sa─člayabilmesi gibi i┼čler yapmas─▒ beklenir.

Maltepe Üniversitesi Mimari Restorasyon Program─▒, insanl─▒─č─▒n ortak miras─▒ olan ve gelecek ku┼čaklara aktar─▒lmas─▒ bir zorunluluk olan kültür varl─▒klar─▒na yönelik yap─▒lacak koruma ve onar─▒m çal─▒┼čmalar─▒n─▒ gerçekle┼čtirecek nitelikli elemanlar yeti┼čtirmeyi hedef alm─▒┼č ve Meslek Yüksekokulu, Mimarl─▒k ve ┼×ehir Planlama Bölümü alt─▒nda 2013-2014 E─čitim Ö─čretim y─▒l─▒nda faaliyetlerine ba┼člam─▒┼čt─▒r.