Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü Hakkında Bilgiler

 
RADYO ve TELEVİZYON PROGRAMCILIĞI BÖLÜMÜ

 • Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü günlük yaşamın her alanına giren radyolardan ve televizyonlardan bizlere gerçekleri ve kurmaca dünyayı sunan profesyonellerin yetiştiği bölümdür. Dünya’yı, insanı, Evren’de gözümüzün göremediği uzaklıkları, mutluluğu, hüznü, kıskançlığı, bilgiyi, doğumu, ölümü hep ‘bizler’ anlatır ya da gösteririz, çünkü bizler kitle iletişiminde temel kural olan ekip çalışması temelinde yetiştiriliriz.
 • İşbölümü ve işbirliği ile program üretimi, yapım-yayın sürecinin kesintisiz bir bütün olması zorunluluğuna dayalıdır. Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü’nün amacı işte bu süreçte görev alacak bilgi ve beceri ile donatılmış, gerçeklere ve düş dünyasına kapılar açacak, profesyoneller yetiştirmektir.
 • Kontenjanımız 3 öğrenci %100 burslu olmak üzere 33’tür.
 • Teknik liselerdeki Radyo-Televizyon bölümü mezunlarının ‘sınavsız geçiş hakkı’ vardır. İngilizce Hazırlık sınıfını okumak isteğe bağlıdır.
 • Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü’nün öğretim kadrosunda bu alanda eğitim almış ve sektörde deneyim kazanmış profesyoneller bulunmaktadır. Böylece bir yandan kuramsal bilgiler verilirken bir yandan da meslek öğreten bir okul için gerekli olan uygulama çalışması gerçekleştirilmektedir.
 • Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü’nden mezun olanlar, rekabetin çok güçlü olduğu kitle iletişim araçları sektöründe iş bulabilmektedirler. Mezunlarımızın iş bulmaları konusunda her türlü destek sağlanmaktadır. Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü’nü bitiren öğrencilerimiz, yönetmen yardımcılığı, senaryo yazarlığı, habercilik, kameramanlık, metin yazarlığı, makyajcılık, sesçilik ve ışıkçılık gibi görevleri yürütebilecek bilgiyle profesyonel hayata başlamaktadırlar.
 
      
      
Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları
 • Basın ve Yayın
 • Fotoğraf ve Video
 • Gazetecilik
 • Görsel İletişim Tasarımı
 • Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı
 • İletişim
 • İletişim Bilimleri
 • İletişim Sanatları
 • İletişim Tasarımı
 • İletişim ve Tasarım
 • Medya ve İletişim
 • Medya ve İletişim Sistemleri
 • Radyo ve Televizyon
 • Radyo, Sinema ve Televizyon
 • Sinema ve Televizyon
 • Televizyon Haberciliği ve Programcılığı

MEZUNLARIMIZIN LİSANS ÖĞRENİMİNE HAZIRLIK PROGRAMINA KATILMADAN ÜÇÜNCÜ SINIFA KAYIT YAPTIRABİLECEKLERİ AÇIK ÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARI : İktisat-İşletme

 

Öğrencilerimizin staj yaptıkları bazı işyerleri şunlardır:

               

 

                    

                             

 

AKADEMİK PERSONEL

Öğr. Gör.
Mustafa K. GERÇEKER
(Bölüm Başkanı)

Mustafa K. Gerçeker, SBF Basın ve Yayın Yüksekokulu (Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi) Radyo-Televizyon Bölümü’nden 1968-69 yılında mezun oldu. Londra’da BBC’de prodüktör-spiker; Ankara’da Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nde Haber Dairesi Başkanı; Başbakanlık Tanıtma Müsteşarlığı'nda Daire Başkanı ve Müsteşar Yardımcısı; ABD Büyükelçiliği'nde Enformasyon Uzmanı; TRT Kurumu Genel Müdürlüğü’nde, Genel Müdür Danışmanı, Televizyon Dairesi Başkan Yardımcısı, İstanbul Radyosu Müdürü, İstanbul Televizyonu Müdürü ve Denetleme Kurulu üyesi görevlerinde bulunmuştur.

 

 

Öğr. Gör.
İrfan EROĞLU

 

1982’de A. Ü. BYYO’na girdiğinden itibaren film üretimi işleriyle uğraştı. Selamsız Bandosu filminin yazarlarındandır, filmin reji asistanı olarak da çalıştı. TRT ve özel kanallar için üretilen çok sayıda dizi filmde, belgeselde, TV programında yazarlıktan yapımcılığa, reji grubundan post prodüksiyon sorumluluğuna kadar her alanda görevler üstlendi. Deneyimlerini 2007 Eylül’ünden beri Maltepe Üniversitesi öğrencilerine aktarıyor.

Öğr. Gör.
Aytuğ AYDIN

1986 yılında TRT’ye girdi. TRT ve BBC’nin mesleki hizmet içi eğitimlerini aldı. 1989'dan itibaren çeşitli özel TV kanalları ve sektörel şirketlerin kuruluşunda bulundu. (Magic Box şimdiki adıyla Star). 1995 Adana Altın Koza Film festivalinde aldığı ödülle, kendi dalında TRT tarihinde bir ilke imza attı. 1998'den 2005 yılına kadar yerli ve yabancı birçok basın yayın kuruluşuna hizmet veren Ayna Prodüksiyon’un Yönetim Kurul Başkanı ve yapımcı yönetmen olarak görev aldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti bünyesinde, Anadolu yerel TV ve basın yayın organlarına üst düzey eğitim seminerleri verdi. 1999 yılında Akademi İstanbul ve İletişim Sanatları Akademisi Sinema TV bölümünde Kurgu Yönetmenliği ve Kısa Film Yönetmenliği dersleri verirken 2001 yılında aynı kurumun Radyo TV Bölüm Başkanı oldu. Aynı yıl, eş zamanlı olarak İznik İletişim Sanatları Akademisi, 2005 yılında da İstanbul İletişim Sanat ve Teknoloji Akademisinin Radyo TV Sinema bölümlerinin kurucusu oldu. 2006 yılından 2008 yılına kadar yeniden yapılanan Akademi İstanbul İletişim ve Sanat Okulunda Yönetim Kurulu üyeliği ve Genel Müdürlük görevini üstlendi. Halen Maltepe Üniversitesi M.Y.O‘da öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Öğr. Gör.
Nezahat F. KELEŞ

2002 yılında Marmara Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünden mezun oldu. 2002 yılından beri Üniversitesi MYO çalışmakta olup verdiği dersler şunlardır: Mesleki Uygulama Dersi, Tv’de Kurgu Teknikleri, Sinemada Kurgu Sanatı, Kurgu Kuram ve Uygulamaları, Reklam Filmi Yapım Yönetimi, Radyo Tv’de Reklamcılık, Sinema Tarihi, Türk Sinema Tarihi, Medya Planlaması, İletişim Bilimine Giriş, Kişilerarası İletişim, ,Radyo Televizyon Tarihi, Sinemada Sanat Yönetmenliği ve Görüntü Düzenleme, Film Yönetiminin Temel İlkeleri ve Yönetmen Asistanlığı, Sinema ve Tv’de Çekim Sonrası İşlemleri, Mezuniyet Projesi.

 

Öğr. Gör.
Aslı N. SENCER

 

Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını Yıldız Teknik Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Enstitüsü'nde "Tevfik Rüştü Aras Dönemi Olaylarla Türk Dış Politikası" adlı tezle tamamladı. Halen İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Enstitüsü'nde devam etmekte olduğu Doktora'da tez aşamasındadır. Maltepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi bölümünde 3 yıldır öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve bu bölümün eğitim koordinatörlüğü görevini de yürütmektedir.
Öğr. Gör.
Özge U. YURTTAŞ
2004 yılında Kocaeli Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtıım Bölümü'nde lisans, 2006 yılında Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı'nda yüksek lisans eğitimimi tamamladı. 2004-2006 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak, 2007-2009 yılları arasında ise, özel bir kuruluşta Halkla İlişkiler Uzmanı olarak görev yaptı. Halen 2006 yılında başladığım Marmara Üniversitesi Reklamcılık Bilim Dalı doktora eğitimime devam etmekte ve Meslek Yüksekokulu'nda İletişim Bilimine Giriş, Reklam Kampanyaları, Kurumiçi Halkla İlişkiler ve Medya Planlaması derslerini vermektedir.
Öğr. Gör.
Özlem ÖNCEL

Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra, aynı Üniversitede MBA yapmıştır.  Halen Beykent Üniversitesi’nde doktora çalışmaları devam etmektedir.

 

Öğr. Gör.
Şefik ASAN

 

19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Edebiyat Bölümü mezunu. Ayrıca Marmara Üniversitesi Yabancı Diller Merkezi İngilizce Bölümü’nü bitirdi. Uzun yıllar çeşitli liselerde edebiyat öğretmenliği yaptı. 2006-2008 yılları arasında Teknoloji Televizyonu’nda Kitap Dünyası adlı programın yapımcılığı ve sunuculuğunu yürüttü. Şefik Asan bir yazar ve barış aktivisti.  Boğaziçi Üniversitesi Barış Eğitimi Merkezi Danışma Kuru üyesi. Onun  Barış Kültürü adlı kitabı bu alanda yazılmış tek yapıttır. Barış Kültürü kitabından başka, Kaçış, Şimdi Yaşamak Vardı veKaradeniz Rapsodisi adlı romanları var. Bunun yanında birçok edebiyat dergisinde öyküleri yayımlanıyor. Üç yıldan beri Maltepe Üniversitesi’nde Türk Dili öğretim görevlisi olarak çalışıyor.
Öğr. Gör.
Esra K. PEKER
 
Öğr. Gör.
Ömer BAYRAKTAROĞLU
Marmara Üniversitesi, Grafik bölümü mezunu, pedagojik formasyona sahip. Eğitimi boyunca ve sonrasında resim, grafik, fotoğraf ve reklamcılık alanlarında yarışmalara ve sergilere katıldı, birçok ödüller aldı. Uluslar arası reklam ajanslarında sanat yönetmenliği ve kreatif direktörlük yaptı ve başarılı kampanyalara imza attı. 25 yıllık reklamcı. Bir dönem, aile şirketinde satış ve pazarlama konusunda da deneyimleri oldu. Maltepe Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda Reklamcılığa Giriş, Reklamcılıkta Metin Yazımı, Reklamcılıkta Yaratıcı Strateji, Bilgisayarda Yaratıcı Çalışmalar, Reklam Tasarımı, Grafiği ve Üretimi, Mesleki Bilgisayar dersleri veriyor.
Öğr. Gör.
Emin ŞAYLAN
Türkiye Radyo Televizyon kurumunda spiker ve program yapımcısı olarak çalıştım, 1999 yılında emekli oldum. 1983 yılından beri  sinema-tv-reklam ve belgesel seslendirme sanatçıdır. emekli olduktan sonra bazı özel şirketlerde genel müdürlük yaptı. 8 yıldır da Maltepe üniversitesinde öğretim görevlisi olarak fonetik diksiyon ve güzel konuşma  ve sunum derslerini vermektedir. 2006 yılında basımı yapılan “Türkçe için” adlı eseri bulunmaktadır.

 

Öğr. Gör.
Ramazan BULUT

 

1984 yılında Kara Harp Okulu “İşletme” bölümünden ve 1995 yılında İstanbul Üniversitesi “Hukuk Fakültesi”nden mezun oldu. Lisansüstü eğitimini Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü “Gazetecilik” bölümünde 2000 yılında tamamladı. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü “Gazetecilik” Bölümünde özel öğrenci statüsünde doktora dersleri aldı. 1984–2004 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yaptı. 2004 yılından itibaren İstanbul Barosu’na bağlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır. Maltepe üniversitesi İletişim Fakültesi ile Meslek yüksek Okulu’nda 2005 yılından itibaren “iletişim Hukuku” dersleri vermektedir. İletişim Hukuku alanında çeşitli sempozyumlarda sunumları bulunmaktadır.

 

Öğr. Gör. M. Özer YELÇE

 

   
Okt.
Seda KÜRKÇÜ
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Anabilim dalından 2006 yılından mezun olmuştur.Üniversitedeki öğrenim hayatı boyunca kültürel çalışma ve araştırmalarda bulunmak için dönem dönem A.B.D'de bulunmuş ve 2005 yılında orada aldığı mesleki eğitimle uluslararası İngilizce Öğretmenliği sertifikasını (CTEFL) almaya hak kazanmıştır.T.C Maltepe Üniversitesi MASEM uzaktan dil eğitimi programı olan Live-English 'in oluşturulmasında görev almıştır.2010 yılında Londra Ticaret Odası'ndan İş İngilizcesi Öğretmenliği sertifikası almıştır.2008 yılından bu yana Maltepe Üniversitesi'nde Yabancı Diller Yüksekokulu'na bağlı okutman olarak görev yapmaktadır.